Népszerű biciklis túrák nyárra I.: Balaton körbetekerés (bővített verzió)

2018.07.10. 15:13

A legjobb nyári program családosoknak, fiataloknak és idősebbeknek egyaránt. A Balaton körüli út az északi oldalon tartalmaz ugyan egy 200 m körüli emelkedőt, de ezt leszámítva jó tempóban, kényelmesen lehet rajta haladni. Ha megéhezünk, megszomjazunk, számtalan büfé áll rendelkezésre, ha melegünk van, megállhatunk strandolni is.

  • Honnan indul: körút lévén bárhonnan
  • Hol a vége: ahonnan elindultunk
  • Hány kilométer: kb. 202 km, ha a legrövidebb útszakaszokon haladunk
  • Mennyi idő alatt lehet körbetekerni: 2-7 nap (edzettségtől függ)
  • Kinek ajánljuk: akár gyermekes családnak is
  • Milyen az út: egyharmada bicikliút, a többi aszfalt vagy egyéb útszakasz (alternatívan választható)

Miért érdemes körbebicajozni a Balatont és mekkora távot válasszunk ki?

Vonattal vagy autóval nem biztos, hogy meg tudunk csodálni olyan helyeket, amelyeket biciklivel könnyedén bejárhatunk.

Személyenként 4-5.000 Ft-tól már találhatunk szállást naponta, és direkt a bringázóknak kialakított szállások is elérhetőek biciklitárolóval. Az a legjobb az egészben, hogy eldönthetjük, hogy hány nap alatt akarjuk körbetekerni a Balatont, így a saját tempónkban haladhatunk.

A legrövidebb útszakaszokat kedvünk szerint kibővíthetjük alternatív útvonalakkal, melyek sok plusz szépséget rejtegethetnek számunkra.

Érdemes 4-5 napot megcélozni, de vegyük figyelembe, hogy az edzettségi szintünkhöz mérten alkalmazzuk a fokozatosság elvét. Szakértők szerint napi 50 kilométer tekerés azok számára is elfogadható célkitűzés lehet, akik nem tekernek rendszeresen. Viszont ha túl sokat tekerünk, akkor másnap izomlázzal számolhatunk.

Miért érdemes alternatív útvonalakat is választani?

Mert a Balaton körül valójában nem lehet úgy körbebiciklizni, ahogyan elképzelnénk. Például nem mindenütt van bicikliút, melynek nagy része nem is a legjobb állapotban van, mondjuk ettől eltekintve azért mégis csak jó, hogy legalább van. Sok terület üdülőkkel, fizetős parti strandokkal övezett és így nem is tudunk közvetlenül a parton haladni. Ezért néhol igénybe kell venni a közutakat, illetve az északi parton néhányunknak nehézséget jelenthetnek a húzósabb kaptatók, melyeket alternatív útvonalakkal tudunk kiváltani. Ha viszont feljutunk a kaptatókra, akkor páratlan élményben lesz részünk, mert így kissé „emelkedett” hangulatban nézhetünk le a Balatonra. :- )

Tehát gyakran választhatunk többféle útvonal között is. Letérhetünk a hivatalosan kijelölt útszakaszról, haladhatunk különböző magassági szinteken, legyen az közvetlenül a part vagy a gyorsabb főutak illetve a nehezebben megközelíthető és magasabban fekvő, de panorámásabb útszakaszok.

Egérút?

Egyik ilyen szakasz lehet a keleti régióban fekvő Balatonvilágos és Balatonakarattya közötti útvonal. Dönthetünk, hogy feltekerünk a meredek kaptatón és távolabbról csodáljuk a Balatont vagy könnyedén behajtunk a Club Aliga üdülőövezetébe, ahol a biciklisek számára megengedett az áthajtás bizonyos időkorlátokon belül. Vagyis, 15 perc engedélyünk van arra, hogy elhagyjuk a túloldali kijáratot, különben fizetnünk kell az ott tartózkodásért, mintha csak strandolni mentünk volna.

Balatonakarattyára érkezvén is eldönthetjük, hogy a magasabban fekvő panorámás útszakaszt választjuk-e illetve a jobb minőségű és gyorsabban végigjárható utat, a 71-est. De ezen felül még lerakhatjuk voksunkat a „hivatalos” út mellett is, mely az Árpád úton halad végig, a település északi régiójában, bár ez sokak szerint se nem gyors, se nem túl látványos.

Állítsd össze saját túra útvonaladat!

Mindig érdemes tájékozódnunk és szétnéznünk az előttünk lévő útszakaszokról, már csak a fenti példák miatt is, mert így mi magunk választhatjuk ki a céljainknak legmegfelelőbb típusú és jellegű utat. Láthatjuk, hogy sokféleképpen variálhatóak az útvonalak és így összeállíthatjuk saját túránkat. Használhatod például a Merretekerjek.hu útvonaltervezőjét is.

További javaslatok, hogy hol érdemes elhagyni a „hivatalos” utat

Például Balatonfűzfőn a megépült Tobruki partszakasz sokkal szebb, mint a „régi” bicikliút. Találhatunk itt kellemes pihenőt és a vízbe benyúló mólót is.

A Balatonalmádi után elterülő Káptalanfüreden is felhajthatunk a kényelmes kerékpárútról a magaslatokba egy panorámásabb helyre, melyet méltán hívnak Római útnak. Ezen haladva akár Aszófőig is eljuthatunk, megismerve az ott elterülő szép településeket, mint Lovas vagy Paloznak. Paloznak és Csopak között még kiépített bicikliút is található, majd Csopaktól Balatonfüredig szintén haladhatunk kerékpárúton, Balatonfüreden pedig ne hagyjuk ki a Tagore sétányt sem.

Tipp: A tihanyi kerékpárút nem része a balatoni körútnak, de javasoljuk a külön megtekintését, ha nem is teljes egészében, hiszen az egyik legszebb útszakaszról van szó. Számítsunk nagyobb szintemelkedésekre is.

Balaton körbetekerése, Balaton felvidék

A szépséges Balaton-felvidéken

Ha nem szeretnénk keményebb kaptatókra felhajtani, akkor igénybe kell vennünk a forgalmasabb főutakat, ahol körültekintően kell haladnunk. Viszont ha nem rettenünk meg a keményebb fizikai megterheléstől, akkor például Balatonakali és Zánka környékén is van lehetőségünk a magaslatokban kerekezni. Balatonszepezden viszont mégis érdemes megfontolni a 71-es főúton való haladást, mert a falun keresztülhaladó út eléggé kacskaringós és ezért veszélyesnek is mondható.

A badacsonyi régió sportosabb útszakasza fent húzódik a Római úton, a könnyebbik verziót itt is a 71-es úton leljük meg.

Csak kalandoroknak

Szigligetet is körbejárhatjuk egy plusz 7 kilométeres kitérővel, mely nem könnyű, de annál látványosabb útszakasz. Figyeljünk a fahidaknál, egyik másik állapota hagy maga után kívánnivalót.

A legszebbek közé tartozik a Balatongyörök és Vonyarcvashegy közötti kerékpárút, melynek egy új partszakaszát nemrégen adták át a közönségnek. Gyönyörű utunk Keszthelyen is folytatódik, ahol lassabban tudunk csak haladni a forgalom miatt, de innentől a déli parton található Balatonkeresztúrig kiépített bicikliúton hajthatunk tovább nehézségek nélkül.

Balaton körbetekerés: az északi part a déli partról nézve

Délről csodálhatjuk északot

Fonyódig a településeken belüli utakon tudunk továbbjutni. A panoráma több helyen is csodálatos az északon elterülő tanúhegyekre. Utunk többnyire itt is a településbeli utakon halad, néhány veszélyesen forgalmasabb útszakaszt találunk csak, például a szántódi rév környékén.
Siófok környéke pedig igazán hangulatos, főleg az Ezüstpart az igazi beach hangulatával.

További nevezetességek, amiket feltétlen látogassunk meg

Az északi parton érdemes meglátogatnunk Badacsonyt és a szigligeti várat, valamint a tihanyi kilátót, és a balatonfüredi sétány is nagyon hangulatos. Borospincékkel is találkozhatunk a Balaton felvidéken, de ezek már kisebb kitérőnek számítanak, bár biztos van, aki szerint megéri.

A strandokon, kilátókon, állatkerten, várakon, kalandparkokon és bob pályákon kívül hangulatos kikötőket is meglátogathatunk. A déli parton skanzen, emlék-, néprajzi- és ásvány múzeum, víztorony, millennium park, látványos tanösvények várnak ránk. 

Jó tanácsok az útra

Naptej használata és megfelelő mennyiségű folyadék és étel nagyon fontos. Nehezebb ételeket inkább a tekerés után fogyasszunk el. A bicajunk feleljen meg a KRESZ-nek és készüljünk fel arra, hogy ha defektet kapunk, akkor gyorsan ki tudjuk azt javítani. A változó időjárásra is fel kell készülnünk, a Balatonnál perceken belül kialakulhat egy kisebb zápor, zivatar.

Napközben irány a strand: ha nem a távolság gyors legyűrése a sportcél, hanem a nyaralás, érdemes a reggeli és az esti órákban megtenni az aznapra eltervezett távolságot, amikor nincs olyan meleg, és a nap nagy részét strandon tölteni. Így is 4-5 nap alatt megtehető egy kör.

Szúnyogok: este előfordulnak, és előszeretettel csapnak le a megizzadt biciklistára, ezért ne felejtsd otthon a szúnyogirtódat. 

Összefoglalva

  • Tervezd meg előre, hogy honnan indulsz és hány nap alatt akarod körbe tekerni a Balatont.
  • Térkép alapján jelöld ki, hogy melyik nap, meddig szeretnél eljutni, hol lesz a táborhelyed, ha kell, foglalj előre szállást kempingben, motelben.
  • Nézd meg az időjárás jelentéseket, csomagolj ennek megfelelően ruhát, de túl sokat nem érdemes magaddal vinni, ha nem akarsz felesleges terhet cipelni.
  • Gondoskodj magadról naptej, napszemüveg rovarriasztók tekintetében, viselj védő felszerelést, ha tekersz. Mindig legyen feltöltve a mobilod, hogy segítséget hívhass, ha szükséges!
  • Gondoskodj arról, hogy a bringád jó állapotban legyen, feleljen meg a KRESZ-nek, legyen nálad gumicserére alkalmas szett.

Érdemes kisebb társasággal nekivágni a kalandnak és így nemcsak együtt nyaralhattok közösen, hanem izgalmas programban is részetek lehet és közben még sportolni is tudtok.

Bejelentkezés

Elfelejtett jelszó
Vissza