Hogyan védekezzünk a biciklilopások ellen?

2018.05.02. 23:19

Járjunk gyalog. Viccet félretéve, ne hagyd magad lebeszélni erről a rekreációs vagy sportos közlekedési formáról. Sajnos lopnak mindent, ami mozdítható, így az nem megoldás, ha nem vásárolsz, inkább fogad meg tanácsainkat, próbáld megelőzni a lopást, és készülj fel arra is, ha Téged szemeltek ki a tolvajok.

Lakatot, láncot avagy miféle vas kötőféket használjunk?

A tolvajok nem átallnak zenésznek kinézni és hegedűtokban hordozni vállalkozásuk fő befektetési kellékét, az erővágót. Ezen tudás birtokában kijelenthető, hogy csak akkor használj kábeles lakatot, ha közel vagy a bringához és rálátsz. Ha magára hagyod az utcán a kerékpárt, akkor használj inkább igazi láncot, megedzett acélszemekből, amit csak a flex képes átvágni. Ez valós megoldás lehet, ami súlyos mélységig tágíthatja pénztárcád belsejét. Itt találsz ilyet is, olyat is, drágát, olcsóbbat, akciósat.

Olcsóbb megoldást jelent az U-lakat, ami vázhoz erősíthető kivitelben is kapható, lényeg, hogy minél jobb, erősebb és komolyabb konstrukció legyen. Plusz használhatsz még egy sodronyzárat is. Azért túlzásokba ne ess, mert akkor ez fog szemet szúrni a tolvajoknak.

Egyesek azt is értelmes megoldásnak tartják, ha egyáltalán nem lakatolsz, arra utalva, hogy a közelben vagy és figyelsz, de mi ezt nem tartjuk jó ötletnek.

 

Hová ne parkolj?

A legerősebb lánc sem ér sokat, ha egy serdülő féle fához vagy egy szemeteskukához láncolod vele a bringád. Legyen az a tárgy minél nagyobb, nehezebb, szilárdabb. Ki is veheted az első kereket, mellyel jelentős mértékben csökkentheted a menekülési idejét a tolvajnak a bringád értékével együtt. De arra vigyázz, hogy soha ne az első vagy hátsó kerékhez rögzítsd a zárat, mert azt könnyű kivenni.

A statisztikák szerint kocsmák, egyetemek elől jobban viszik a bringát, a zárt helyen tárolás sem biztos megoldás. Forgalmas helyen is legyen szem előtt és rövid időre hagyd csak magára. Váltogasd helyét, rendszeresen ne tartsd ugyanott, utcán éjszaka pedig sose hagyd magára!

Ha elhelyeznéd a többi bicikli között - bár nem túl szépen hangzik -, rakd egy márkás vagy egy rosszul lakatolt mellé.

 

Milyen a bicikli, ami nem kell a tolvajnak sem?

Ne nézzen ki jól a bringád! Fesd össze-vissza, matricázd fel, gravíroztasd bele a neved, legyen egyéni vagy legalább jó koszos. Takard le a menő márkát. Minél több szikszalagos rögzítés, ami ronda és konstrukciós hibát is jelezhet. Egy olcsó, de szépen karbantartott bicikli is célpont lehet.

Legyen egyedi, könnyen felismerhető, azonosítható biciklid

Az egyedi kinézetű, nagyon könnyen azonosítható bringákat kerülik a tolvajok, mert sokkal nagyobb a lebukás veszélye, mintha egy olyan kerékpárt vittek volna el, amiből minden sarkon látni egyet. És legyünk őszinték, biztos, hogy felismered arról a pici kopásról, hogy a Tiéd volt?

GPS nyomkövetés

Nem a legolcsóbb megoldás, de a jó minőségű lakatok sem olcsók, viszont egy drágább kerékpárnál, pedelecnél már eltörpül az ára a bringa árához képest. Konkrét gyártót, weboldalt nem szeretnénk ajánlani, de ha rákeresel a Googleben a 2gps nyomkövetés bringa”, biztos találsz szimpatikus megoldást.

Ha már ellopták…

Irány a Vatera, Bikemag, bolhapiacok, általában ezeken az oldalakon próbálnak meg túladni a lopott cuccon. Érdemes utánajárnod a kerékpár regisztrációnak, a gyártónál lehet érdeklődni matrica után, melyet még akkor kell elintézni, mielőtt ellopták a bringádat. Az Országos Rendőr-főkapitányság is elindított egy Bike Safe nyilvántartást, ahová, ha a vásárláskor regisztrálod az azonosítható bringádat, nagyobb az esély, hogy megtalálják, és visszakapd. Itt tudsz regisztrálni: https://bikesafe.hu

Zárjuk pozitív gondolattal ezt a cikket

Ahhoz, hogy el tudják lopni a bringádat, az egyik elengedhetetlen feltétel, hogy legyen bringád. A cikkünkben leírtuk, miként előzheted meg a bajt, és mit tegyél, ha még is bekövetkezett, ebben a korábbi cikkünkben pedig leírtuk, miként tudsz biztonságosan vásárolni nálunk, ahogy mi hívjuk: kockázatmentesen.

Legyen szerencsétek, jó bringázást!

Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg ismerőseiddel is! Picit lejebb görgetve pedig feliratkozhatsz hírlevelünkre is, így nem maradsz le a bringás tippekről, tanácsokról.

Bejelentkezés

Elfelejtett jelszó
Vissza