Népszerű biciklis túrák nyárra II.: Budapestről Szentendrére kerékpárral

2018.07.18. 09:33

Ajánljuk ezt az útvonalat mindazoknak, akik egy könnyen teljesíthető és kellemes bringás kiruccanásra vágynának Budapestről és akár gyerekeikkel szeretnének nekivágni az útnak. Szentendre már önmagában is megér egy misét, de az odavezető útvonal is sok szépséget rejteget magában, így méltán ez az egyik legnépszerűbb bicajos túra Budapestről.

  • Honnan indul: Margit híd budai hídfő
  • Hol a vége:  Szentendre, Duna korzó
  • Hány kilométer:  22 km
  • Mennyi idő alatt lehet megjárni: kényelmesen haladva körülbelül egy óra alatt
  • Kinek ajánljuk: kezdőknek és családosoknak is
  • Milyen az út: általánosságban jó állagú kerékpárút, bár néhol hiányos a burkolat és az útjelzés, illetve érdemes néhol alternatív útvonalat választani az élmények miatt

Mikor ajánljuk ezt a túrát?

Ajánljuk ezt az útvonalat mindazoknak, akik egy könnyen teljesíthető és kellemes bringás kiruccanásra vágynának Budapestről és akár gyerekeikkel szeretnének nekivágni az útnak. Szentendre már önmagában is megér egy misét, de az odavezető útvonal is sok szépséget rejteget magában, így méltán ez az egyik legnépszerűbb bicajos túra Budapestről.

Honnan induljunk el?

Az útvonal leírását a Margit híd budai hídfőjétől kezdjük, bár ha sokkal messzebb lakunk innen, akkor kalkuláljunk a plusz kilométerekkel is.

Merre tartsunk?

Induljunk el a Dunával párhuzamosan haladó, EuroVelo 6 jelzésű nemzetközi bicikliúton észak felé. Bár néhol osztoznunk kell az úton a gyalogosokkal, ennek ellenére nagyon hangulatos végig tekerni a Duna mellett Óbudáig, ahol megtehetjük első kitérőnket és megállhatunk nézelődni. Jó okot adhat erre például a római kori katonai amfiteátrum a Nagyszombat utcánál lekanyarodva.

Hol álljunk még meg?

Ha eljutottunk Óbudára a Szentlélek térhez, haladhatunk a bicikliúton tovább vagy hajthatunk a macskaköves utcán is a Fő tér irányába, mely gyakori helyszínt ad különböző rendezvényeknek is, talán éppen egy ilyen közepette fogjuk találni magunkat. De ha mégsem, akkor is elszürcsölhetünk egy kávét valamelyik hangulatos kiülős teraszon.

Tovább folytatva utunkat az óbudai gázgyár mellett visszakerülünk a Duna mellé, ahonnan egészen a Római partig letekerhetünk. Itt akár újra el is időzhetünk kicsit, mert nagyon kellemes, nyáron néhol már-már riviérára emlékeztető hangulatú partszakaszokat találhatunk. Azonban óvatosságra intünk, mert egy nagyon népszerű kiruccanós helyről van szó, rengeteg büfével, kávézóval, sok gyerek- és kutyasétáltatóval, mólókkal, kikötőkkel. Haladjunk óvatosan, hétvégén néhol akár a biciklinkről is érdemesebb leszállni és áttolni néhány méteren keresztül.

Ha elhagytuk Budapestet

Pünkösdfürdő után áthajtunk a Barát-patak fölött egy hídon és elindulunk Budakalász irányába vagy a gáton vagy közvetlenül a Duna parton. Ez utóbbi egy erdei hangulatú út a nyaralók mellett, majd a Megyeri-híd alatt haladva. Itt már nem lesz zsúfoltság, inkább csak a nyári hétvégéken lehet kicsit több kirándulóval, futóval, kajakozóval találkozni.

Mesés ártéri erdőben

Budakalász és Szentendre között hangulatos, természetes közegében meghagyott ártéri erdőn keresztül tekerhetünk, melyet semmiképpen nem érdemes kihagyni, bár a „hivatalos” bicikliút az EroVelo 6-os a 11-es út mellett halad, mégis érdemes az erdőt választani alternatív útvonalként, mely garantáltan a túra egyik legszebb része. Keskeny kerékpárút vezet itt végig és a hatalmas fák árnyékot adnak az arra haladóknak, ami igazi felüdülést jelenthet a nyári forróságban, valamint a Duna is szinte végig látható marad. Kisebb-nagyobb áradáskor pedig csodás látványt nyújtanak a vízben álló vagy a félig korhadt és kidőlt törzsű fák.

Ha kiértünk az erdőből, a szép látványért cserébe egy rövidebb szakaszon rosszabb minőségű úton kell majd haladnunk és kerülgetnünk kell néhol óriásira nőtt kátyúkat is, de innen már hamarosan elérjük Szentendre határát. Ekkor visszakanyarodhatunk a gáton haladó kerékpárútra, mely eljuttat bennünket a Duna korzóig. Ez az útszakasz is hangulatos, látványos szakaszokkal tarkított lesz.

Szentendre, te csodás

A szentendrei nyüzsgő belváros hangulata mindenkit rabul tud ejteni. A barokk stílusú Fő téren és a környező sikátoros, macskaköves utcácskákon inkább csak gyalogosan érdemes nézelődni, de utunk fáradalmait kipihenhetjük akár a part közelében is.

Ha éppen nyáron a rekkenő hőségben tekernénk errefelé, még a Duna hűs habjaiban is megmártózhatunk, ráadásul tehetjük ezt egy homokos parttal rendelkező szabad strandon, a Postáson. Az itt fürdőzőkről az önkormányzat gondoskodott öltözőkabinok és zuhanyzó tekintetében. De ha csak ücsörögnénk a parton, akkor hajtsunk tovább és pár száz méter múlva megtaláltuk a büfés-kiülős városi és vízi panorámát is nyújtó helyszínünket. Itt nem a strandolókkal, hanem a kutyasétáltatókkal és lazulni vágyókkal tudunk közös társasággá vegyülni.

Éhezők paradicsoma

Gasztro kalandokba is merülhetünk a környéken, a görögtől a keleti ízvilágig rengeteg hangulatos étterem várja az éhezőket.

Kicsit beljebb sétálva a Fő tér irányába, találunk híres cukrászdát, fagyizókat. Ha szerencsénk van éppen, egy fesztiválba is belepottyanhatunk, ahol a kenyérlángostól a fánksütödéig garantáltan mindent megtalálható lesz.

Kul-Túra

Ha nem csak testi táplálékot keresünk, hanem szellemit is, a legjobb helyen járunk Szentendrén. Múzeumok, műemlékek, köztéri műalkotások, galériák, kiállítóhelyek sokasága jelzi, hogy a város igen csak preferálja a művészetet. Ha van kedvünk és még néhány plusz óránk, látogassuk meg a Pilisszentlászló irányában elterülő skanzent is.

Ha végleg elfáradtunk

Ha visszafelé már nincs kedvünk bringázni, vagy eleredne az eső, HÉV-vel, vagy hajóval is visszajuthatunk a városba.

Jó tanács

Jó bringázást kívánunk!

Let’s go Mango!

 

Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg ismerőseiddel is! Picit lejebb görgetve pedig feliratkozhatsz hírlevelünkre is, így nem maradsz le a bringás tippekről, tanácsokról.

Bejelentkezés

Elfelejtett jelszó
Vissza