A kerékpárok téli álma

2017.12.06. 14:35

Előző cikkünkben igyekeztünk egy kis kedvet csinálni a téli kerékpározáshoz, azonban azt is megértjük, ha valaki ebben az évszakban inkább eltekintenek ettől a sporttól. Számukra foglaljuk össze, hogy mit érdemes megtenni télen, hogy a tavaszi bringaszezont ne egy költséges javítással kelljen kezdeni.

Kerékpártárolás télen

A téli pihenő során a legnagyobb ellenség, ami kerékpárunkra leselkedik az a hideg és a rozsda. Érdemes a bringát úgy biztonságba helyezni, hogy se nedvesség ne érje, se a hőmérséklet ne essen tartósan 10 °C alá. Az eső, a hó és a fagy mind-mind kikezdik az érzékenyebb alkatrészeket. Egy hideg, nyirkos pince, vagy egy erkély majdnem annyi kárt tud okozni, mintha bringánkat az udvaron egy fának támasztanánk.

Vannak ugyan, akik hisznek még a házi a csodákban, de például a fogaskerekekre tekert fólia, vagy tescos szatyor épp annyira hatékonyan tudja megvédeni kerékpárunkat, mint a ráolvasás. Így ha csak egy mód van rá, akkor nézzünk neki biztonságos helyet télire! Ha barkácsolásra adnánk a fejünket, akkor sokkal jobban járunk, ha valamilyen konzol felszerelésében gondolkodunk. Már pár ezer forintos megoldások is biztosítják az, hogy ne kelljen egész télen a bringát kerülgetni, és az mégis biztonságban legyen.

Az alapos tisztítás aranyat ér

Rengeteget tud segíteni a kerékpár állagának megőrzésében egy jó alapos tisztítás. Ehhez nincs semmi különösebbre szükség: langyos mosószeres vízzel és egy használt fogkefével már neki is lehet ugrani. Arra érdemes csak figyelni, hogy a végén alaposan töröljük szárazra bringánkat, nehogy épp munkálkodásunk eredményeként kezdjen el rozsdásodni.

A kerékpárgumik

A kerékpárabroncsok ugyan nem jelentenek óriási tételt, de miért kellene cserélnünk, ha egy kis odafigyeléssel hosszú szezonokon túl használhatjuk őket? Két dolgot érdemes megtenni az érdekükben. Az egyik, hogy a gumikat bekenhetjük szilikonnal, vagy lefújhatjuk szilikonsprével, így nem fognak berepedezni. A másik még ennél is egyszerűbb: egy kicsit engedjünk le belőlük és a használatnál némileg alacsonyabb nyomáson tároljuk télire. Érdemes pár hetente rájuk nézni és szükség esetén egy kicsit fújni beléjük, mert ha nem eresztenek le, akkor sokkal kevésbé lesznek hajlamosak defektre.

Olaj és zsír, ahova kell

Otthon, különösebb technikai tudás és eszközök nélkül is elvégezhető a lánc megolajozása. A művelet maximum 5 percet vesz igénybe és bármely kerékpárüzletben beszerezhető a hozzá szükséges kenőanyag.

Kicsit macerásabb a csapágyak és bowdenek zsírozása. Nagy szakértelem ehhez a művelethez sem kell, azonban szerszámok igen. Ha otthon nincs belőlük, akkor a téli karbantartásnak ezt a lépését érdemes szakszervizben elvégeztetni pár ezer forintért.

A teleszkópok karbantartása már szakértelmet igénylő folyamat. Mivel ezt amúgy is érdemes évente elvégezni, akkor érdemes a fentiekhez hozzácsapva kérni a szervizben. Így alacsonyabb áron ússzuk meg a dolgot és nem kell folyton a bringával rohangászni.

Ha mégis előkerül télen a bringa

Ha télen mégis úgy döntenénk, hogy kerékpárra pattanunk, akkor a bringára is érdemes egy kicsit jobban odafigyelni az út végén. Jó ha ilyenkor rögtön megtisztítjuk a kerékpárt, hogy a latyak, az esetenként még mindig sós hólé ne tegyen kárt az érzékenyebb alkatrészekben. Ez a kis odafigyelés ilyen esetekben is csodát tehet.

Nincs bringád, amit eltehetsz, vagy összekoszolhatsz?

1) Iratkozz fel hírlevelünkre, még nyerhetsz egyet!

2) Nézz körül az Outletünkben!

3) Kedvenc márkád a Kellys? Itt az év legjobb Kellys akciója vár, árgaranciával!

(A cikk borítóképének forrása: mbcycling.ca)

Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg ismerőseiddel is!

Címkék

Bejelentkezés

Elfelejtett jelszó
Vissza